Följande verk har blivit antagna till Akvarellsalongen 2005

Juryn bestod av:
Kristina Keyzer
Stefania Sir
Torbjörn Svanström

159 konstnärer lämnade in 465 konstverk av dessa bler 77 konstnärer
med totalt 122 verk antagna

Gertrud Andersson
En Enhörnings dröm
Drakinnans sång
Ögonblick

Lena Arrenius
Kylslaget lugn
Kvällsro

Solveig Hasselqvist-Ax
Piazzan

Monica Balkefors
Skog I

Kurt Bergling
Morgonljus

Bengt Bilén
2005 – 2

Hardy Brix
Beagle Channal-Argentina

Milo Carstens
Kastön

Ingegerd Hyltén-Cavallius
Morgondopp

Elvi Cederholm
Tång I

Renée Claesson
Connection II

Peter Czerniak
Stadens stolthet 1
Stadens stolthet 2
Stadens stolthet 3

Ingvar Dahlbom
Vår
Sommar
Höst

Sten-Ove Dahllöf
Förenklat landskp i 3 färger

Horst Eckhardt
Vik fiskeläge I

Gyönqyi Bödy Eklund
Halv åtta på kvällen

Marianne Elkan
Kvinna I
Kvinna II

Ann-Sofie Englesson
Höstdag

Charlotte Masreliez-Ericsson
November
September

Ann Marie Erngren
Liberty

Gunilla Ferm
Buskpion
Fragment

Karin H. Gillberg
Energi

Birgitta Gilljam
Bergsbry
Alpby

Anita Glantz
Rött hav
Berg i Brasilien

Jorge Guilá
Skog III

Anette Gustavsson
Efter regn

Anette Roslin Haavimb
Pärlan
Flickan

Abdelkader Hacham
By i Pyreenerna

Hartvig Stenholdt Hansen
Erindringer…VI
Erindringer…VII

Gun Hansson
Stenbitar
Stenhög

Nadja Helin
Ravin i Ligurien

Jane Hellström
Hemåt

Ruth Herrlin
Dr Zjivago
Laura

Erik Hårdstedt
Shimla, Indien

Börje Höglander
Separation
Landskap

Helene Isgren
Återkomst

Sven-Ingvar Johansson
Interiör
Huset vid ån
Kvarglömd

Lisen Jensfelt
Spirande i natten
Gryning

Anita Karlsson
Skymningen nalkas

Suzanne Möller-Kisum
Chiffer
Dechiffrering

Maria Luostarinen
Simple Secrets nr. 32
Bettys Secrets nr. 1
Bettys Secrets nr. 2

Elfie Larsson
Klippskrevor I

Inger Larsson
Vid den gamla bryggan

Thore Lewin
Tillbaka till naturen

Ann Mari Lide
Sjön

Lena Liljestrand
I kvällningen
Det finns en glänta i skogen

Yvonne Liljendahl
Landskap I
Landskap III

Gunliz Lind
Dubbla linor
Ute

Ann Mari Löf
Stad i oktober I
Stad i oktober II
Stad i oktober III

Gunnel Moheim
Gryning
Kalkbrott I
Kalkbrott II

Nettan Morén
Östgötaslätten
Österlen

Gunilla Möller
Landskap I
Landskap II
Landskap III

Karin Norén-Person
Norrland i mitt hjärta II

Gunilla Pettersson
Dunkla rum
Gryningsrum
Skymmningrum

B. Quarnström
Lustgård I

Johan Ramberg
Fönster
Happy Fish

Britta Rydell
Stad

Maj-Britt Rudnert
Aftonstämning

Sune Rudnert
Storm-Karibiska havet II

Elena Sahlin
Vårlikt

Lars Sander
Pragvår
Tåk

Ulla Schukraft
Vattenvegetation I
Vattenvegetation II

Lill Sjöström
Nattdimma

Lottie Ström
Torget i Provence

Maj-Britt Folkunger Sällvik
Stilleben

Elsa Tegstam
Korsikansk fågel
Flyktförsök

Anna Törnquist
Enok
Flora
Fasett

Annica Wahlgren
Mellanrum

Agneta Wallerman
Regnet kom
Varmt och skönt

Stig Walles
Landskap II

Ingegerd K. Westin
Hus Österlen

Marcus Wiberg
Sothöna på is

Åsa Wängelin
Undran
Systrar

Jan Åberg
Syster
Kusin

Siv Åsenlund
Porträtt II

Jenny Övrebö
Omberg I
Omberg II

Carina Yoshida
Vår